Potpisivanje drugog aneksa Sporazuma o saradnji sa pravosudnim institucijama
Na
Pravnom fakultetu Univerziteta u Zenici ,dana 24.juna 2026.godine upriličeno je
svečano potpisivanje drugog aneksa Sporazuma o saradnji sa pravosudnim
institucijama u okviru kojeg je predviđena realizacija stručnih studentskih
praksi ,a koji je zaključen između Pravnog fakulteta Univerziteta u
Zenici i Kantonalnog suda u Zenici,Tužilaštva Zeničko-dobojskog
kantona,Općinskog suda u Zenici,Općinskog suda u Kaknju,Regionalne advokatske
komore Zenica i Općinskog suda Travniku,a po prethodnoj saglasnosti VSTV
BIH o dugoročnoj saradnji pravosudnih institucija i pravnih fakulteta u
BIH .
VSTV
BIH je prepoznao značaj saradnje sa akademskom zajednicom koja ima
ključnu ulogu u obrazovanju budućih pravosudnih kadrova .
Uspostava
okvira za praksu i formaliziranje saradnje kroz memorandume, sporazume i
programe rada,doprinosi jačanju kompetencija studenata,efikasnosti
pravosuđa i jačanju povjerenja javnosti.
Cilj
potpisivanja Sporazuma je institucionalizacija i unapređenje
sistema stručnih studentskih praksi,kao i drugih oblika saradnje ,što
podrazumijeva prenošenje praktičnih znanja i vještina na buduće generacije
pravnika,koji će biti dijelom pravosudnog sistema.
Vođeni
maksimom da „Obrazovanje gradi BIH“,bila nam je izuzetna čast da pristupimo
potpisivanju Sporazuma o saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Zenici.
U
ime Općinskog suda u Travniku, predsjednik suda Goran Dujić, je potpisao
Sporazum o saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Zenici kojeg zastupa
dekan prof.dr. Enis Omerović, a svečanom potpisivanju su prisustvovali i
sekretar suda Alma Sejfuli ,sudac Denis Martini i sudija Vedran Bijelić.

